| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1200mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z2520 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1 GB |
| Storage: | 8 GB |
| Expandable: | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Os Version: | 4.3 |
| Dimensions: | 124.4 x 61.4 x 6.3-11.2 mm |
| Weight: | 115 g |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Sky Blue, Solar Yellow |
| Usd: | ~140 USD |