| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 3 Zoom ZE553KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.8, 59mm (telephoto), AF, 2.3x optical zoom |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@24fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired 2.5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo), ZenUI 3 |
| Dimensions: | 154.3 x 77 x 8 mm (6.07 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Navy Black, Glacier Silver, Rose Gold |
| Usd: | ~346 USD |