| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 3 Ultra ZU680KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 6.8 inches, 127.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~324 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, 4-axis OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3, 60% in 45 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.1 (Marshmallow), ZenUI 3 |
| Dimensions: | 186.4 x 93.9 x 6.8 mm (7.34 x 3.70 x 0.27 in) |
| Weight: | 233 g (8.22 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Glacier Silver, Titanium Gray, Metallic Pink |
| Usd: | ~324 USD |