| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 3 Max ZC553KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Oleophobic coating |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, 1/3.0", PDAF |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired 2.5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo), ZenUI 4 |
| Dimensions: | 151.4 x 76.2 x 8.3 mm (5.96 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Titanium Gray, Glacier Silver, Rose Pink, Sand Gold |
| Usd: | ~205 USD |