| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 3 Laser ZC551KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 149 x 76 x 7.9 mm (5.87 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Sand Gold, Glacier Silver |
| Usd: | ~173 USD |