| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 3 Deluxe ZS570KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, 4-axis OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3, 60% in 40 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm)Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo)Quad-core (2x2.4 GHz Kryo & 2x2.0 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo), ZenUI 3 |
| Dimensions: | 156.4 x 77.4 x 7.5 mm (6.16 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Glacier Silver, Titanium Gray, Shimmer Gold |
| Usd: | ~248 USD |