| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, PDAF, OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3, 60% in 40 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat), ZenUI 3 |
| Dimensions: | 151.5 x 76.7 x 7.8 mm (5.96 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight: | 151 g (5.33 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Shimmer Gold |
| Usd: | ~302 USD |