| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 2 ZE551ML |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, 60% in 40 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model)Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model) |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz (4 GB RAM model)Quad-core 1.8 GHz (2 GB RAM model) |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 152.5 x 77.2 x 10.9 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Osmium Black, Sheer Gold, Glacier Gray, Glamor Red, Ceramic White |
| Usd: | ~324 USD |