| Brand: | Asus |
| Model: | Zenfone 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 5.92 inches, 84.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~445 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 144Hz, HDR10+, 800 nits (HBM), 1100 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, gimbal OIS 13 MP, f/2.2, 120° (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/3.2", 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, PD3.0, PPS, QC4 15W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 146.5 x 68.1 x 9.4 mm (5.77 x 2.68 x 0.37 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Starry Blue, Midnight Black, Aurora Green, Eclipse Red, Comet White |
| Usd: | ~2311 USD |