| Brand: | Asus |
| Model: | V88i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 101 x 45 x 16 mm (3.98 x 1.77 x 0.63 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~313 USD |