| Brand: | Asus |
| Model: | V75 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT, 260K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 99.3 x 43 x 17.5 mm (3.91 x 1.69 x 0.69 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Blue |