| Brand: | Asus |
| Model: | Transformer TF101 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD, |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 T20 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.0 (Honeycomb), 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 271 x 171 x 13 mm (10.67 x 6.73 x 0.51 in) |
| Weight: | 680 g (1.50 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |