| Brand: | Asus |
| Model: | Transformer Pad TF303CL |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3745 |
| Cpu: | Quad-core 1.86 GHz |
| Gpu: | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 257.4 x 178.4 x 9.9 mm (10.13 x 7.02 x 0.39 in) |
| Weight: | 595 g (1.31 lb) |
| Build: | Optional mobile dock with standard QWERTY keyboard and trackpad |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Blue, Gold |
| Usd: | ~432 USD |