| Brand: | Asus |
| Model: | Transformer Pad TF300TG |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 T30L |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), Waveshare UI |
| Dimensions: | 263 x 180.8 x 9.9 mm (10.35 x 7.12 x 0.39 in) |
| Weight: | 635 g (1.40 lb) |
| Build: | Optional mobile dock with standard QWERTY keyboard and trackpad |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Royal Blue, Iceberg White, Torch Red |