| Brand: | Asus |
| Model: | Transformer Pad Infinity 700 3G |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | Super IPS+ LCD, |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8260A Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 263 x 180.8 x 8.5 mm (10.35 x 7.12 x 0.33 in) |
| Weight: | 598 g (1.32 lb) |
| Build: | Optional mobile dock with standard QWERTY keyboard and trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Amethyst Gray, Champagne Gold |
| Usd: | ~464 USD |