| Brand: | Asus |
| Model: | Transformer Pad Infinity 700 |
| Release Date: | 2012, February. Released 2012, July |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | Super IPS+ LCD, |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Capacity: | Non-removable Li-Po battery (25 Wh) |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 T33 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os Version: | 4.0 |
| Dimensions: | 263 x 180.8 x 8.5 mm (10.35 x 7.12 x 0.33 in) |
| Weight: | 598 g (1.32 lb) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Amethyst Gray, Champagne Gold |