| Brand: | Asus |
| Model: | ROG Phone II ZS660KL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.59 inches, 106.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 11mm (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS (except @240/480fps) |
| Selfie Specs: | 24MP, f/2.2, 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired 10W reverse wired, QC4 |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 (700 MHz) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), ROG UI |
| Dimensions: | 171 x 77.6 x 9.5 mm (6.73 x 3.06 x 0.37 in) |
| Weight: | 240 g (8.47 oz) |
| Build: | RGB light panel (on the back) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, accessory connector, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Matte Black, Glossy Black |
| Usd: | ~1156 USD |