| Brand: | Asus |
| Model: | ROG Phone 8 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10, 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 165Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, gimbal OIS 32 MP, f/2.4, (telephoto), 1/3.2", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide), 1/3.2", 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 65W wired, PD3.0, PPS, QC5, 100% in 39 min - International 30W wired, PD3.0, PPS - India 15W wireless (Qi) 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 750 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 163.8 x 76.8 x 8.9 mm (6.45 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight: | 225 g (7.94 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) 341 Mini-LED programmable matrix (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C (side), DisplayPort 1.4; USB Type-C (bottom), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Phantom Black |