| Brand: | Asus |
| Model: | ROG Phone 7 Ultimate |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2448 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 165Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide) 5 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 29mm (wide), 1/3.2", 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, PD3.0, QC5, 100% in 42 min 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 173 x 77 x 10.3 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight: | 239 g (8.43 oz) |
| Build: | Built-in motorized cooling air vent (AeroActive Portal) IP54 dust protected and water resistant (water splashes) 2" OLED display (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 (side), DisplayPort 1.4; USB Type-C 2.0 (bottom), OTG, accessory connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Storm White |
| Usd: | ~842 USD |