| Brand: | Asus |
| Model: | ROG Phone 5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.78 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2448 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 11mm, 125˚ (ultrawide) 5 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.5, 27mm (wide), 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, PD3.0, QC5, 70% in 30 min, 100% in 52 min 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 13, ROG UI |
| Dimensions: | 172.8 x 77.3 x 10.3 mm (6.80 x 3.04 x 0.41 in) |
| Weight: | 238 g (8.40 oz) |
| Build: | Pressure sensitive zones (Gaming triggers) Touch sensor; ROG Vision color PMOLED display (on the back) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), OTG, accessory connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Glossy Black |
| Usd: | ~734 USD |