| Brand: | ASUS |
| Model: | Asus ROG Phone 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.59 inches |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Technology: | 6.59 inches |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF/Laser AF |
| Main Video: | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS (except @240/480fps) |
| Selfie Specs: | 24MP, f/2.2 |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 Plus (7 nm) |
| Gpu: | Adreno 640 (700 MHz) |
| Ram: | 12 GB RAM |
| Storage: | 256/512 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 171 x 77.6 x 9.5 mm (6.73 x 3.06 x 0.37 in) |
| Weight: | 240 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $699.00 |