| Brand: | ASUS |
| Model: | Asus ROG Phone |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches FHD+ |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.0 inches AMOLED FHD+ Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 12 MP + 8 MP / 8 MP |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@240fps, 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with f/2.0 Aperture, Face Recognition, 84 Degree Wide Angle Lens |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa Core 4 x 2.96GHz Kryo 385 + 4 x 1.8GHz Kryo 385 CPU Clock |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 630, 710 MHz GPU |
| Ram: | Memory: 8GB, 1866MHz |
| Storage: | Internal Storage: 128GB/512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.1 Oreo with ROG Gaming X Mode UI |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 76.16 mm x 158.83 mm x 8.65 mm |
| Weight: | 200 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM Card (Nano-SIM + Nano-SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, 802.11n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, Wi-Fi Hotspot, 2x2MU-MiMO |
| Usb: | Type-C USB v2.0 with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass, Light, Hall, 2x Ultrasonic AirTrigger Sensors |
| Usd: | $699.00 |