| Brand: | Asus |
| Model: | P835 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 115 x 59 x 13.8 mm (4.53 x 2.32 x 0.54 in) |
| Weight: | 148 g (5.22 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~432 USD |