| Brand: | Asus |
| Model: | P750 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Marvell PXA270M 520 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Dimensions: | 113 x 58 x 17.4 mm (4.45 x 2.28 x 0.69 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~356 USD |