| Brand: | Asus |
| Model: | P565 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 320p@24fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 320p@24fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 800 MHz Marvell TavorP |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 102 x 60.5 x 16 mm (4.02 x 2.38 x 0.63 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~475 USD |