| Brand: | Asus |
| Model: | P552w |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@24fps |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Marvell Tavor 624 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 102 x 60.5 x 14.5 mm (4.02 x 2.38 x 0.57 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~400 USD |