| Brand: | Asus |
| Model: | P505 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel PXA270 416 MHz |
| Expandable: | MMC/SD, SDIO |
| Os: | Microsoft Windows Mobile OS for PocketPC |
| Dimensions: | 108 x 60 x 22.5 mm (4.25 x 2.36 x 0.89 in) |
| Weight: | 165g (5.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |