| Brand: | Asus |
| Model: | Memo Pad ME172V |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit LCD, |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 4270 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | VIA WM8950 |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 196.2 x 119.2 x 11.2 mm (7.72 x 4.69 x 0.44 in) |
| Weight: | 370 g (13.05 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Sugar White, Titanium Gray, Cherry Pink |
| Usd: | ~119 USD |