| Brand: | Asus |
| Model: | Memo Pad 8 ME581CL |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3580 |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 213 x 123 x 7.5 mm (8.39 x 4.84 x 0.30 in) |
| Weight: | 299 g (10.55 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | White, Pink, Blue |
| Usd: | ~259 USD |