| Brand: | Asus |
| Model: | Memo Pad 8 ME180A |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3950 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 212.4 x 127.4 x 10 mm (8.36 x 5.02 x 0.39 in) |
| Weight: | 350 g (12.35 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gray, White, Pink |
| Usd: | ~162 USD |