| Brand: | Asus |
| Model: | Memo Pad 7 ME572CL |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3950 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3560 |
| Cpu: | Quad-core 1.83 GHz |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 200 x 114.4 x 8.3 mm (7.87 x 4.50 x 0.33 in) |
| Weight: | 279 g (9.84 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Burgundy Red, Champagne Gold,Gentle Black |
| Usd: | ~259 USD |