| Brand: | Asus |
| Model: | Memo Pad 7 ME176C |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3950 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3745 |
| Cpu: | Quad-core 1.86 GHz |
| Gpu: | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 189.3 x 113.7 x 9.6 mm (7.45 x 4.48 x 0.38 in) |
| Weight: | 295 g (10.41 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, White, Red, Blue, Yellow |
| Usd: | ~140 USD |