| Brand: | ASUS |
| Model: | Memo Pad |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 600 x 1024 |
| Technology: | LED |
| Camera | |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3200.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | VIA WM8950 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 4.1 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 11.2 mm |
| Weight: | 358 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer |