| Brand: | Asus |
| Model: | Memo |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.0.1 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 199 x 117 x 12 mm (7.83 x 4.61 x 0.47 in) |
| Weight: | 389 g (13.72 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~184 USD |