| Brand: | Asus |
| Model: | M310 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 260K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 48 x 21.5 mm (3.86 x 1.89 x 0.85 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Silver |