| Brand: | Asus |
| Model: | J501 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 48 x 16.6 mm (4.06 x 1.89 x 0.65 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~324 USD |