| Brand: | Asus |
| Model: | Google Nexus 7 Cellular |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 1.2 MP |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 4325 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 198.5 x 120 x 10.5 mm (7.81 x 4.72 x 0.41 in) |
| Weight: | 347 g (12.24 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~248 USD |