| Brand: | Asus |
| Model: | Google Nexus 7 (2013) |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 200 x 114 x 8.7 mm (7.87 x 4.49 x 0.34 in) |
| Weight: | 290 g (Wi-Fi), 299 g (LTE) (10.55 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~248 USD |