| Brand: | Asus |
| Model: | Fonepad Note FHD6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | Super IPS+ LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z2580 |
| Cpu: | Dual-core 2.0 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 164.8 x 88.8 x 10.3 mm (6.49 x 3.50 x 0.41 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~378 USD |