| Brand: | Asus |
| Model: | Fonepad 8 FE380CG |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Oleophobic coating |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3530 |
| Cpu: | Quad-core 1.33 GHz |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 214 x 120 x 8.9 mm (8.43 x 4.72 x 0.35 in) |
| Weight: | 328 g (11.57 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Red, Gold |
| Usd: | ~216 USD |