| Brand: | Asus |
| Model: | Fonepad 7 FE375CL |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Oleophobic coating |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3950 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3530 |
| Cpu: | Quad-core 1.33 GHz |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 194.3 x 108.9 x 9.8 mm (7.65 x 4.29 x 0.39 in) |
| Weight: | 299 g (10.55 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~238 USD |