| Brand: | Asus |
| Model: | Fonepad 7 (2014) |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3910 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z2520 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 192 x 110 x 10.7 mm (7.56 x 4.33 x 0.42 in) |
| Weight: | 290 g (10.23 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Red, Blue (Dual SIM)/ White (Single SIM) |
| Usd: | ~108 USD |