| Brand: | Asus |
| Model: | Fonepad 7 |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3950 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z2560 |
| Cpu: | Dual-core 1.6 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 196.8 x 120 x 10.5 mm (7.75 x 4.72 x 0.41 in) |
| Weight: | 328 g (11.57 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Sapphire black, Diamond white |
| Usd: | ~238 USD |