| Brand: | Asus |
| Model: | E600 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7 |
| Dimensions: | 122 x 60 x 13.5 mm (4.80 x 2.36 x 0.53 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |