| Brand: | ARCHOS |
| Model: | X67 5G |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.67" |
| Resolution: | 1080 x 2400 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 48 MP |
| Selfie Specs: | 15 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 8000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 800 (MT6873) |
| Gpu: | ARM NATT MC4 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 17.6 mm |
| Weight: | 380 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Black |