| Brand: | ARCHOS |
| Model: | T101 HD 4G |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 10.1" |
| Resolution: | 800 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 6000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832E |
| Gpu: | Mali-T820 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.9 mm |
| Weight: | 530 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gray |