| Brand: | Archos |
| Model: | Sense 55s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 142.5 x 74.2 x 8 mm (5.61 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |