| Brand: | Archos |
| Model: | Saphir 50X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | S-IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737VWT |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 146.6 x 76 x 13 mm (5.77 x 2.99 x 0.51 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |