| Brand: | Archos |
| Model: | Archos Oxygen 68 XL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.85 in (inches) |
| Resolution: | 640 x 1352 pixels |
| Technology: | 6.85 in |
| Main Specs: | 3264 x 2448 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 4.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | PowerVR GE8320, 650 MHz |
| Ram: | 3 GB, 933 MHz |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 81.55 x 173.5 x 8.95 mm |
| Weight: | 214 g |
| Sim: | Standard SIM |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |