| Brand: | Archos |
| Model: | Oxygen 57 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.71 inches, 81.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC9863 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSD |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 147.8 x 70.7 x 9.3 mm (5.82 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Dark Violet |
| Usd: | ~108 USD |